Co to jest turbosprężarka?

Turbosprężarka - maszyna wirnikowa składająca się z turbiny (strona gorąca) i sprężarki (strona zimna), które osadzone są na jednym wale. Stosowana w celu doładowania silnika spalinowego. Turbina zasilana jest spalinami z silnika, a sprężone powietrze przez sprężarkę zasila silnik.

Dlaczego turbosprężarka?
Turbosprężarki instaluje się w celu zwiększenia sprawności i mocy silnika przez wtłoczenie dodatkowego powietrza do komory spalania. Aby zrozumieć sens stosowania turbodoładowania, należy przyjrzeć się zasadzie spalania paliwa w silniku. Producenci najczęściej wykorzystują czterosuwowe silniki, a ich cykl roboczy wykonywany w trakcie dwóch obrotów wału korbowego, składa się z czterech suwów.
1. SSANIE;
Moment, w którym tłok się opuszcza i zasysa powietrze (diesel), bądź mieszankę powietrza z paliwem (benzyna).
2. KOMPRESJA;
W momencie gdy objętość cylindra ulega ściśnięciu.
3. ROZPRĘŻANIE;
Mieszanka powietrza i paliwa zapalana jest przez iskrę (benzyna), lub też zapala się samoczynnie, po uprzednim wstrzyknięciu do cylindra pod bardzo wysokim ciśnieniem (diesel).
4. WYDECH;
Usuwanie spalin.

Turbosprężarka jako sposób na zwiększenie mocy.
Przed stosowaniem turbin, aby uzyskać większą moc w silniku zwiększano prędkość obrotową lub pojemność skokową. Obie opcje nie dawały znaczących przyrostów osiągów oraz wpływały niekorzystnie na zużycie paliwa, czy sprawności silnika. Dopiero turbosprężarka okazała się złotym środkiem. W turbodoładowanym silniku powietrze, które jest potrzebne do spalania zostaje sprężone jeszcze przed tym jak znajdzie się w komorze spalania. Mimo, iż silnik zasysa powietrze o takiej samej objętości co cylindra, wyższe ciśnienie sprawia, że do komory dostaje się jego większa masa. W efekcie dzięki większej ilości paliwa do spalenia, uzyskana jest wyższa moc silnika bez zwiększania prędkości obrotowej, czy pojemności skokowej. [...]

Dalszy ciąg oraz schemat działania turbosprężarki znajdziesz:
ZASADA DZIAŁANIA TURBOSPRĘŻARKI

WIĘCEJ INFORMACJI – TURBO EDUKACJA – BĄDŹ ŚWIADOMY

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi materiałami. Dowiedz się m.in.:

jak działa turbosprężarka,

jak jest zbudowana,

co uszkadza turbosprężarkę,

rodzaje turbosprężarek i typy doładowań,

porady eksploatacyjne.

WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ TEMAT:

budowa turbosprężarki
przyczyny uszkodzeń turbosprężarki
zasada działania turbosprężarki
rodzaje doładowań
rodzaje turbosprężarek
instrukcja montażu turbosprężarki
zmienna geometria turbiny
eksploatacja turbosprężarki